Calitatea vieții - percepții privind calitatea vieții la locul de muncă - raport de cercetare

Previzualizare seminar:

Extras din seminar:

PERCEPŢII PRIVIND CALITATEA VIEŢII LA LOCUL DE MUNCĂ

RAPORT DE CERCETARE

1. METODĂ DE CERCETARE: interviuri structurate

2. TARGET: angajaţi ai firmei de construcţii şi alpinism utilitar S.C. SOLO SRL cu funcţii şi sarcini/responsabilităţi diferite, dintre care 3 persoane cu responsabilitatea de a coordona alţi angajaţi (director, şef de departament, etc.)

3. NUMĂR INTERVIURI: 6, durată: maxim 20 minute, utilizarea metodei de notare

4. Tema:

Calitatea vieţii la locul de muncă

5. Obiectiv:

Aflarea percepţiei angajaţilor asupra calitaţii vieţii din firma SC SOLO SRL.

6. Ipoteză:

Dacă angajatii unei firme sunt mai motivaţi prin satisfacerea nevoilor în muncă, atunci calitatea vieţii la locul de muncă e una bună.

7. Definiţii:

7.1 MOTIVÁŢIE, motivaţii, s.f. Totalitatea motivelor sau mobilurilor (conştiente sau nu) care determină pe cineva să efectueze o anumită acţiune sau să tindă spre anumite scopuri. – Din fr. motivation. (sursa: DEX)

7.2 Calitatea vieţii în muncă: Obţinerea unor performanţe înalte din partea angajaţilor la locul de muncă în măsura în care aceştia primesc ocazii de dezvoltare personală, realizare, responsabilizare, recunoaştere şi recompensă. (sursa: www.ejobs.ro)

7.3 Nevoile în muncă:

- Nevoile în muncă ale fiecarui individ se pot regrupa ( adaptare după teoria lui Maslow) în următoarele categorii :

a. Nevoi primare

b. Nevoi de securitate

c. Nevoi sociale

d. Nevoi superioare

e. Nevoi de autorealizare

a) Nevoi primare = Condiţiile de muncă:

-Temperatura la locul de muncă:

Aer condiţionat

Căldură

Adaptarea la schimbări de temperatura cald-rece pentru muncitorii de pe şantiere

Asigurarea echipamentelor de lucru

- Igienă

Asigurarea punctelor sanitare ( cu apă potabilă, detergent ,săpun)

- Orar

Durata zilei de muncă

Ore suplimentare

- Alimentaţie: Pauze de masă

b) Nevoi de securitate:

- Contract de muncă

- Salariu + Plata orelor peste program + prime

- Echipamente

Asigurarea echipamentelor de lucru ( calculator, birou, scule etc.)

Siguranţa echipamentelor de lucru ( echipamente neexpirate, neuzate la maxim etc.)

c) Nevoi Sociale :

- Nevoia de activitate

Munca - răspuns la o nevoie de prezenţă şi de prietenie

Marja de autonomie

Condiţii de afirmare

- Relaţii cu colegii:

Comunicare, informare, echipă

Simpatie, consideraţie

- Relaţii cu superiorii

Înţelegere

Ascultarea punctelor de vedere şi a nemulţumirilor

Recunoaşterea meritelor angajaţilor, acordarea de prime pentru motivare etc.

d) Nevoi Superioare :

- Progresul:

Asigurarea condiţiilor de obtinerea cursurilor pentru (re)calificare profesională

Asigurarea condiţiilor de avansare

- Experienţa:

Deţinerea unui sector de muncă propriu şi bine definit (definirea functiilor, misiunilor, mijloacelor de auto-control)

Deţinerea de influenţă, jucarea unui rol

Deţinerea de responsabilităţi

- Stima

Stimă de sine şi stima din partea celortlalţi

A se simţi în siguranţă şi a avea încredere

Auto-control

e) Nevoi de autorealizare :

Împlinire

Autonomie

Dezvoltare

Creaţie

8. Documentare – Terorie:

- Piramida lui Maslow

Principala contribuţie a lui Maslow în psihologie a fost în problema ierarhizării nevoilor umane. Maslow el susţine că fiinţele umane sunt motivate de anumite nevoi nesatisfăcute, şi că nevoile situate pe treptele inferioare ale piramidei trebuie satisfăcute înainte de a se putea ajunge la cele superioare.

Observații:

UNIVERSITATEA TRANSILVANIA BRASOV

FACULTATEA DE DREPT SI SOCIOLOGIE

SPECIALIZAREA SOCIOLOGIE

Download gratuit

Documentul este oferit gratuit,
trebuie doar să te autentifici in contul tău.

Structură de fișiere:
  • Calitatea Vietii - Perceptii privind Calitatea Vietii la Locul de Munca - Raport de Cercetare.doc
Alte informații:
Tipuri fișiere:
doc
Nota:
8/10 (1 voturi)
Nr fișiere:
1 fisier
Pagini (total):
10 pagini
Imagini extrase:
10 imagini
Nr cuvinte:
3 030 cuvinte
Nr caractere:
22 314 caractere
Marime:
111.48KB (arhivat)
Publicat de:
NNT 1 P.
Nivel studiu:
Facultate
Tip document:
Seminar
Domeniu:
Sociologie