Proiect de lecție - 3

Previzualizare seminar:

Extras din seminar:

SCOP:

- Dezvoltarea capacitatii de a promova o gestiune eficienta a resurselor individuale.

OBIECTIVE DE REFERINTA:

- Sa aiba o reprezentare corecta despre resursa bani.

- Sa aiba o atitudine realista in privinta propriilor nevoi si a mijloacelor de statisfacere.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

- Sa faca diferenta intre nevoile reale vs. Nevoi induse, nevoi materiale vs. Nevoi sociale.

- Sa descrie relatia dintre nevoi si mijloace de satisfacere a acestora.

- Sa constientizeze consumul de nevoi si pretul consumului.

STRATEGII DIDACTICE

1.Materiale: creta, tabla, pixuri, hârtie, creioane, tabele privind nevoile si consumurile.

2.Metode didactice: observatia, explicatia, conversatia, discutii de grup, brainstorming, investigatia.

3.Forme de organizare: frontal si individual; pe grupe.

EVALUAREA: Modul în care se realizeaza obiectivele stabilite se urmareste prin:observatia directa la clasa, tehnici autoevaluative, tema de lucru in clasa.

Scenariul activitatii:

Moment organizatoric: se noteaza absentele, se pregatesc materialele, se imparte clasa pe grupuri.-1min

Reactualizarea cunostintelor insusite anterior: elevii sunt solicitati sa raspunda la urmatoarele intrebari:

- Care a fost subiectul discutat ora trecuta?

- Exista diferente intre oameni? De ce?

- Ce s-ar intmpla daca am avea cu totii aceleasi opinii/puncte de vedere?

Captarea atentiei: se pune in discutie conceptul de “nevoie”. Se cere elevilor sa-l defineasca raportandu-se la componenta economica a vietii de familie. Se adreseaza urmatoarele intrebari: Ce nevoi se pot enumera, la o prima încercare, pentru o familie? Ce nevoi au parintii si se pot traduce în bani? (De exemplu: plata întretinerii locuintei, plata impozitelor si a taxelor catre stat, transport la si de la locul de munca, cheltuieli cu produsele alimentare, cheltuieli cu necesitatile de îmbracaminte, încaltaminte, produse pentru igiena personala, cheltuieli cu unele necesitati de informare si divertisment- ziare, reviste, abonamente TV si radio, cheltuieli cu cresterea si întretinerea copiilor etc.) ; se prezinta tabelul nevoilor stabilit de Maslow.

Anuntarea temei : astazi la ora de Decizie vom vorbi despre nevoile voastre de bani si stilul de viata al familiei, la sfarsitul lectiei o sa stiti sa descrieti relatia dintre nevoi si mijloace de satisfacere a acestora si veti constientiza necesitatea consumul de nevoi si pretul consumului.

Desfasurarea lectiei:

Se explica elevilor ca aceste nevoi corespund unor necesitati minime, care decurg din stilul de viata al familiei. Exista familii care cheltuiesc strict la limita resurselor de care dispun- salarii, de exemplu, dar si familii care cheltuiesc peste aceste limite, trebuind sa faca adevarate jonglerii, de la un salariu la altul, ca sa poata rezista presiunilor economice ale vietii.

Se pune in discutia clasei, cazul unei familii cu doi copii, în care necesarul de nevoi este asigurat doar de un singur salariu, celalalalt parinte fiind somer? Care credeti voi ca este prioritatea nevoilor de satisfacut într-un astfel de caz?

Elevii sunt invitati sa relateze câteva descrieri din memorie asupra unor momente din copilarie, în care elevii de azi au vrut sa obtina câte ceva iar parintii le-au explicat ca nu este posibil, pentru ca nu le ajung banii raspunzand la cateva intrebari:.

- Cât de jenant a fost momentul pentru parinti, câta dezamagire au trait copii de atunci?

- Cum explicati azi reactiile de atunci ale parintilor dar si modul în care si-au exprimat atunci imposibilitatea de a le satisface nevoile?

In continuare elevii sunt inviati sa expuna, pe trei coloane, un raport succint despre nevoile lor din ultima perioada si posibilitatea pe care au avut-o ca aceste nevoi sa le fie satisfacute (evident, de catre parinti), în primele doua coloane, iar în cea de-a treia, motivele pentru care acestia, parintii, nu au putut sau nu au vrut sa le îndeplineasca.

Dupa ce elevii au completat se initiaza o discutie despre motivele invocate de parinti atunci când îsi refuza copiii si li se sugereaza ca aceasta discutie sa ramâna în limitele componentei economice. Se evita alunecarea în alte directii, stiluri autoritare, stiluri econoame, stiluri culpabilizante, stiluri didactice.

Discutia eate îndreptata, acum, spre ideea de planificare financiara.

Au oare adolescentii idee despre suma de cheltuieli pe care le au de facut parintii lunar? Ca un exercitiu sumar se propune unuia din elevii care au fost mai activi pâna în acest punct sa enumere cam ce capitole mari de buget familial cunoaste sau intuieste si nivelul acestora (ca sume). Care este gradul lui de participare la consumul familial? Ca o tema de reflexie, se sugereaza adolescentilor sa încerce sa fie ei, pentru 3 min, administratorii bugetelor propriilor familii. Pe prima coloana ar fi de notat, dupa opinia fiecaruia din elevi, prioritatile pe care le socoteste el ca necesare în administrarea bugetului familiei, în ordinea importantei.

Observații:

Data:10/11.01.2007

Subiectul: Eu si resursele mele: timpul;banii

Tema: Definirea conceptului de resursa. Drumul meu in viata.

Clasa: a-VII-a

Disciplina: “Decizia e a mea”.

Loc de desfasurare: sala de clasa

Durata: 50 min

Profesor:Carmen Vieru.

Download gratuit

Documentul este oferit gratuit,
trebuie doar să te autentifici in contul tău.

Structură de fișiere:
  • Proiect de Lectie - 3.doc
Alte informații:
Tipuri fișiere:
doc
Nota:
8.5/10 (4 voturi)
Nr fișiere:
1 fisier
Pagini (total):
6 pagini
Imagini extrase:
6 imagini
Nr cuvinte:
1 636 cuvinte
Nr caractere:
8 338 caractere
Marime:
14.10KB (arhivat)
Publicat de:
NNT 1 P.
Nivel studiu:
Facultate
Tip document:
Seminar
Domeniu:
Pedagogie
Predat:
la facultate
Materie:
Pedagogie
Sus!