Plan de lecție - evaluarea cunoștințelor privind scale uzuale în cercetările de marketing

Previzualizare referat:

Extras din referat:

Obiective de referinţă:

să cunoască scale uzuale în cercetarile de marketing

să înţeleagă scale uzuale în cercetarile de marketing

Obiective educaţionale:

Obiective cognitive:

- să cunoască scale uzuale în cercetarile de marketing

Obiective afective:

- să aprecieze corect scale uzuale în cercetarile de marketing

Obiective psihomotorii:

- să utilizeze noţiunile teoretice însuşite

Obiective operaţionale:

să-şi însuşească noţiunile privind scale uzuale în cercetarile de marketing

Metode şi procedee utilizate : munca independentă, exerciţiul, conversaţia, exemplul, fişe de evaluare, joc de rol.

Tipul lecţiei : Lecţie de verificare şi evaluare a cunoştinţelor şi abilităţilor

Forme de organizare a activităţii: individual, pe grupe

Durata : 50 minute

Data : 04.04.2012

Locul de desfăşurare : sala de clasă

Bibliografia :

Ilie Suzana, Tanislav Cristina, Postovei Catalina – manual Marketingul Afacerii – editura Oscar Print;

Ristea Ana Lucia, Franc I., Tănăsescu Dorina, Stegăroiu I. (2002), Marketing -crestomaţie de termeni şi concepte, Edit. Expert, Bucureşti;

Ristea Ana Lucia, Franc I., Tănăsescu Dorina, Toma A., Topita Margareta (2002), Marketing- premise şi provocări ale economiei înalt competitive, Edit. Expert, Bucureşti.

Desfăşurarea lecţiei :

Timp alocat Scopul predării Strategii de predare Strategii de învăţare Resurse

2 min Moment organizatoric Asigurarea ordinii şi a disciplinei;

Verificarea prezenţei;

Asigurarea condiţiilor

didactico-materiale. Elevii răspund solicitărilor profesorului. Catalogul

5 min Prezentarea temei Recapitularea punctelor mari ale capitolului şi lămurirea eventualelor întrebări;

Profesorul dă elevilor spre rezolvare testul. Elevii pun întrebări;

Elevii primesc testele Fişele de completat

30 min Activitatea independentă a elevilor Profesorul supraveghează activitatea elevilor Elevii completează testul. Fişele de completat

10 min Activitatea de evaluare frontală Profesorul explică elevilor în ce constă procesul de evaluare. Elevii evaluează pe baza baremului un test al unui coleg. Barem de corectare

3 min Stabilirea rezultatelor şi concluziilor în ceea ce priveşte testul Profesorul prezintă soluţia testului, formulează concluzii asupra modului în care s-au pregătit elevii. Elevii ascultă concluziile. Baremele de corectare.

Observații:

UNIVERSITATEA „VALAHIA” DIN TÂRGOVIŞTE

DEPARTAMENTUL PENTRU PREGĂTIREA PERSONALULUI DIDACTIC

FACULTATEA DE ȘTIINȚE ECONOMICE

SPECIALIZAREA MANAGEMENT FINANCIAR BANCAR

Descarcă referat

Pentru a descărca acest document,
trebuie să te autentifici in contul tău.

Structură de fișiere:
  • Plan de Lectie - Evaluarea Cunostintelor privind Scale Uzuale in Cercetarile de Marketing.doc
Alte informații:
Tipuri fișiere:
doc
Nota:
7/10 (1 voturi)
Nr fișiere:
1 fisier
Pagini (total):
5 pagini
Imagini extrase:
5 imagini
Nr cuvinte:
792 cuvinte
Nr caractere:
5 037 caractere
Marime:
37.12KB (arhivat)
Publicat de:
NNT 1 P.
Nivel studiu:
Facultate
Tip document:
Referat
Domeniu:
Pedagogie
Predat:
la facultate
Materie:
Pedagogie
Sus!