Să se dimensioneze, organizeze şi planifice activitatea unui atelier în care se execută 3 produse: P1, P2, P3. În urma studiului pieţei şi a unor comenzi şi precomenzi existente, cantităţile din cele 3 vor fi:
pi/an Ian Feb Martie Aprilie Mai Iunie Iulie August Sept Oct Noi Dec Total anual
p1 600 610 612 620 614 605 599 613 620 618 619 615 7345
p2 2004 2010 2060 2045 2020 2100 2092 2014 2052 2023 2041 2019 24480
p3 40200 40110 40135 40300 40020 40725 40801 40709 40525 40304 40443 40521 484793
Tehnologia de realizare a celor 3 produse, precum şi duratele de execuţie a fiecărui produs şi fiecare operaţie sunt date în tabelul alăturat:
P1 P2 P3
Nr.op. Timp min/buc Nr.op. Timp Nr. Op. Timp Nr. Utilaje Valoare (mii euro)
Atelierul va lucra într-un regim de 8 ore/schimb, 2 schimburi/zi, 5 zile/săptămînă, nu se lucrează în sărbătorile legale.
Utilajele în dotare vor fi supuse unor reparaţii conform planificării de mai jos:
Ian Feb Martie Aprilie Mai Iunie Iulie Aug Sept Oct Noi Dec zile/lună
Determinaţi pentru fiecare produs de câte utilaje este nevoie pentru a efectua numărul de comenzi cerut pe perioada unui an:
Timpul de lucre este de: 8 ore/schimb * 2 schimburi/zi = 16 ore/zi şi 250 de zile lucrătoare/an.
Timpul necesar pentru:
A=((7345*3)+(24480*2)+(484793*1))/60=9263,13
B=((7345*2)+(24480*3)+(484793*1))/60=9548,71
C=((7345*5)+(24480*1)+(484793*2))/60=18403,78
D=((7345*1)+(24480*1)+(484793*3))/60=24770,07
E=((7345*19+(24480*5)+(484793*2))/60=18322,18
F=((7345*2)+(24480*3)+(484793*4))/60=33788,36
G=((7345*3)+(24480*3)+(484793*3))/60=25830,78
H=((7345*4)+(24480*2)+(484793*2))/60=17465,42
I=((7345*1)+(24480*2)+(484793*4))/60=32849,95
J=((7345*5)+(24480*2)+(484793*3))/60=26483,73
A: 250-3 zile reparaţii= 247 zile lucrătoare
Timp disponibil pentru A: 16h*247 = 3952 ore
B: 250-4 = 245 zile lucrătoare
Timp disponibil pentru B: 16h*245 = 3920 ore
C: 250-3 = 247 zile lucrătoare
Timp disponibil pentru C: 16h*247 = 3952 ore
D: 250-3 = 247 zile lucrătoare
Timp disponibil pentru D: 16h*247 = 3952 ore
E: 250-3 = 247 zile lucrătoare
Timp disponibil pentru E: 16h*247 = 3952 ore
F: 250-3 = 247 zile lucrătoare
Timp disponibil pentru F: 16h*247 = 3952 ore
G: 250-2 = 248 zile lucrătoare
Timp disponibil pentru G: 16h*248 = 3968 ore
H: 250- 3 = 247 zile lucrătoare
Timp disponibil pentru H: 16h*247 = 3952 ore
I: 250-2 = 248 zile lucrătoare
Timp disponibil pentru I: 16h*248 = 3968 ore
J: 250-1 = 249 zile lucrătoare
Timp disponibil pentru A: 16h*249 = 3984 ore
Număr utilaje A = timp necesar/ timp disponibil = 9263,13 / 3952 = 2,34 ~ 2
Număr utilaje B = timp necesar/ timp disponibil = 9548,71 / 3920 = 2,43 ~ 2
Număr utilaje C = timp necesar/ timp disponibil = 18403,78 / 3952 = 4,65 ~ 5
Număr utilaje D = timp necesar/ timp disponibil = 24770,07 / 3952=6,26 ~ 6
Număr utilaje E = timp necesar/ timp disponibil = 18322,18 / 3952 = 4,63 ~ 5
Număr utilaje F = timp necesar/ timp disponibil = 33788,36 / 3952 = 8,54 ~ 9
Număr utilaje G = timp necesar/ timp disponibil = 25830,78 / 3968 = 6,50 ~ 7
Număr utilaje H = timp necesar/ timp disponibil = 17465,42 / 3952 = 4,41 ~ 4
Număr utilaje I = timp necesar/ timp disponibil = 32849,95 / 3968 = 8,27 ~ 8
Număr utilaje J = timp necesar/ timp disponibil = 26483,73 / 3984 = 6,44 ~ 6
Pentru a descărca acest document,
trebuie să te autentifici in contul tău.