Proiect de lecție - limba și literatura română

Previzualizare referat:

Extras din referat:

ŞCOALA CU CLASELE I-VIII CEZIENI

DATA: 8.12.2008

CLASA: a-II-a

PROPUNĂTOR: Pascariu Geanina

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

OBIECTUL: Limba şi literatura română

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Tradiţii, obiceiuri, sărbători

SUBIECTUL:,, Vreau să trăiesc printre stele ’’ , după Victor Eftimiu

SCOPUL LECŢIEI:

• Formarea si dezvoltarea deprinderii de citire corectă, fluentă, expresivă şi conştientă.

• Îmbogăţirea şi activizarea vocabularului.

TIPUL LECŢIEI: Consolidarea cunoştinţelor

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 – să citească corect, coerent, fluent, expresiv, în ritm propriu textul literar;

O2 – să identifice autorul, personajele, expresii literare, semne de punctuaţie folosite în text;

O3 – să utilizeze cuvintele explicate în enunţuri noi ;

O4 – să completeze întrebări şi răspunsuri lacunare ;

O5 – să formuleze întrebări şi răspunsuri corecte şi complete referitoare la conţinutul textului .

STRATEGIA DIDACTICĂ:

• METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, jocul didactic,exerciţiul,explozia stelară;

• MATERIALE DIDACTICE: calculator, retroproiector, panouri, jetoane,casetofon;

• FORME DE ORGANIZARE: individual, frontal;

BIBLIOGRAFIE :

• Pitilă, T., Mihăilescu, C, Limba şi literatura română – manual pentru clasa a – II –a, Editura Aramis, Bucuresti, 2004.

• Pitilă, T., Mihăilescu, C., Limba şi literatura română – caietul elevului – clasa a-II-a, Editura Aramis, Bucuresti, 2004.

• ww.didactic.ro

MOMENTELE

LECŢIEI

OB.

REF.

ACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOAREI

ACTIVITATEA ELEVILOR

METODE

ŞI PROCEDEE MIJLOA

CE

DE ÎNVĂŢĂMÂNT

1. MOMENT ORGANIZATORIC

Asigur condiţiile necesare desfăşurării optime a orei de limba română

Elevii se pregătesc pentru începerea orei de limba română.

Conversaţia

2.VERIFICAREA TEMEI ŞI A CUNOŞTINŢELOR

O1

O2

Le explic elevilor că lecţia de azi va una deosebită, deoarece avem un oaspete special, venit de la o şcoală de oraş, fapt pentru care va trebui să fie foarte atenţi şi activi.

Rog câţiva elevi să citească tema, pentru verificarea ei calitativă.

Solicit lectura selectivă a textului.

Verific cunoştinţele elevilor prin câteva întrebări:

- Care este titlul textului?

- Care este numele autorului?

- Care sunt personajele textului?

- Ce semne de punctuaţie sunt utilizate în text?

Ascultă cu atenţie.

Citesc şi verifică corectitudinea temei pentru acasă.

Citesc întrebări, exclamaţii, dialoguri, după cerinţă.

Răspund la întrebări.

Explicaţia

Observaţia

Exerciţiul

Pe grupe

Lectura selectivă

Conversaţia

Manual,

Caiete,

3. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR

Astăzi la ora de limba şi literatura română vom continua să lucrăm pe marginea textului VREAU SĂ TRĂIESC PRINTRE STELE, vom răspunde la întrebări, vom alcătui propoziţii cu câteva cuvinte pe care le-am învăţat, vom completa fişe şi vom organiza jocuri.

Elevii sunt atenţi la explicaţiile învăţătoarei pentru a şti ce au de făcut în ora respectivă.

Explicaţia

Frontal

4. DIRIJAREA ACTIVITĂŢII

O5

O3

O5

O4

O3

Aplic metoda EXPLOZIA STELARĂ

Joc didactic:

Pe un panou sunt fixaţi câţiva norişori. Pe spatele acestora sunt întrebări la care se va primi un răspuns din clasă sau răspunsuri la care se cere întrebarea.

Joc didactic:

Pe catedră sunt câteva plicuri. În fiecare plic este câte un bilet cu o propoziţie incompletă din text..

Joc didactic

Pe un brăduţ sunt agăţate globuleţe pe spatele cărora sunt scrise cuvinte din lecţie, însoţite de anumite sarcini..

Trasez următoarele sarcini:

-Explicaţi cuvântul( sinonim);

-Alcătuiţi câte o propoziţie folosind cuvântul scris pe jeton.

- Găsiţi antonimul (dacă se poate)

- Alintaţi cuvântul( dacă se poate)

-Găsiţi forma de plural (dacă se poate)

Solicit elevilor să deschidă caietele speciale.

Elevii vin la tablă şi extrag o stea pe care este scris unul dintre cuvintele: CINE, CE, DE CE, CÂND, CUM, cu care trebuie să înceapă o întrebare pe baza textului citit. Elevii nemulţumiţi de răspuns pot completa cu noi idei.

Elevii ascultă întrebările şi dau răspunsurile potrivite, ascultă răspunsurile şi formulează întrebări corecte.

Copilul numit alege un plic, citeşte propoziţia lacunară şi o completează cu cuvintele corecte. Dacă greşeşte, este ajutat, cel care îl corectează fiind următorul care va deschide un nou plic.

Elevii numiţi aleg câte un plic şi rezolvă sarcina dată.

Răspunsurile se vor prezenta oral.

Rezolvă câteva exerciţii din caietul special, în limita timpului rămas.

Conversaţia

Explozia stelară

Frontal

Jocul didactic

frontal

Explicaţia

Frontal

Jocul didactic

frontal

Explicaţia

Jocul didactic

Frontal

Explicaţia

Conversaţia

Exerciţiul

Steluţe din carton

Panou ,

Norişori din carton

Plicuri,

bilete

Brăduţ,

globuleţe

Manualul

Caietul special

Descarcă referat

Pentru a descărca acest document,
trebuie să te autentifici in contul tău.

Structură de fișiere:
  • Proiect de Lectie - Limba si Literatura Romana.doc
Alte informații:
Tipuri fișiere:
doc
Nota:
7/10 (1 voturi)
Nr fișiere:
1 fisier
Pagini (total):
11 pagini
Imagini extrase:
11 imagini
Nr cuvinte:
992 cuvinte
Nr caractere:
5 232 caractere
Marime:
13.19KB (arhivat)
Publicat de:
NNT 1 P.
Nivel studiu:
Facultate
Tip document:
Referat
Domeniu:
Limba Română
Predat:
la facultate
Materie:
Limba Română
Sus!