Colegiul Tehnic ,,Petru Poni", Onesti
Profesor:
Clasa a XI - a B
Modulul IV: Organizarea agentiei de turism
Unitatea de invatare: Sructura tehnica a unei agentiei de turism
Lectia: Sructura tehnica a unei agentiei de turism
Tipul lectiei: Fixare si sistematizare
Durata lectiei: 1 ora
Loc de desfasurare: sala de clasa
PROIECT DIDACTIC
I.CONTINUT TEMATIC
Structura tehnica a unei agentii de turism
oBirouri importante ale unei agentii de turism
oBirouri optionale a unei agentii de turism
oModalitati de organizare a ctivitatii unei agentii de turism
oRelatiile dintre compartimentele unei agentii de turism
II. COMPETENTE SPECIFICE
Elaboreaza structura tehnica a unei agentii de turism
III. COMPETENTE DERIVATE
CD1. Sa caracterizeze birourile importante ale unei agentii de turism
CD2. Sa caracterizeze birourile optionale ale uinei agentii de turism
CD3. Sa stabileasca modalitatile de organizare a activitatii unei agentii de turism
CD4. Sa identifice relatiile dintre compartimentele unei agentii de turism
IV. ACTIVITATI DE INVATARE
A1. Evidentiaza activitatile care se desfasoara in cadrul unei agentii de turism;
A2. Identifica birourile importante si cele optionale ale unei agentii de turism;
A3. Identifica modul de organizare a activitatii unei agentii de turism, functie de dimensiuni.
A4. Enumera activitatile principale care se desfasoara in cadrul fiecarui birou;
A5. Evidentiaza relatiile care se stabilesc intre compartimentele agentiei de turism.
V. STRATEGII DIDACTICE
1. Metode didactice: expunerea, conversatia euristica, explicatia stiintifica, observarea dirijata, analiza comparativa, problematizarea, exercitiul.
2. Mijloace de invatamant: fise de lucru, fise de documentare, tabla interactiva, prezentare power point.
3. Forme de organizare a invatarii: activitate frontala, activitate individuala.
VI. STRUCTURA LECTIEI
Nr. CrtEtapele lectieiActivitati de invatareForme de organizare a invatariitimpResurse Evaluare
Activitate desfasurata de profesorActivitate desfasurata de eleviMetode Mijloace
123456789
1.Organizarea claseiVerifica prezenta
Asigura linistea
Verifica materialul didacticPregatesc caietele de notite cu planul de recapitulare dat de profesor in ora precedentaActivitate frontala2Conversatia, dialogulConditiile materiale si ambientale din sala de clasaObservatia curenta sistematica
2. Captarea atentieiDefineste strucura tehnica a unei agentii de turismAsculta explicatiile si participa la dialogul initiat.5expunere
3. Reactualizarea cunostintelor
-Prezinta planul de recapitulare
-Lucreaza cu elevii pe baza unei fise de recapitulare pe care le completeaza, ajutandu-i pe acestia si adresandu-le intrebari referitoare la tipurile de actiuni ale factorilor externi dar si referitoare la birourile importante si birourile optionale ale unei agentii de turism, la modalitatile de organizare a unei agentii de turism si la realtiile care se stabilesc intre compartimentele unei agentii de turism.
Adreseaza intrebarile:
-care sunt sunt birourile importante ale unei agentii de turism?
-care sunt birourile optionale ale unei agentii de turism?
-care este structura tehnica a unei agentii de turism de dimensiuni mari, cu activitate complexa, asa cum este intalnita in practica, in Romania?
-cum se poate organiza activitatea unei agentii de dimensiuni mici?
- cum se poate organiza activitatea unei agentii de dimensiuni medii?
- cum se poate organiza activitatea unei agentii de dimensiuni mari?
- ce tipuri de relatii apar in mod frecvent intre compartimentele unuei agentii de turism?
Sunt atenti se anunta si raspund
-totodata completeaza fisele de lucru urmarind raspunsurile corecte la videoproiector, unde profesorul odata cu raspunsul lor completeaza si fisa din power point cu rezolvarea corecta pentru ca elevii sa se autoevalueze.
Activitate individuala
Activitate frontala30Conversatia, explicatia,
Descrierea
studiul de caz
Invatarea prin descoperire
Problematizarea fise de lucru
videoproiector
power pointExaminare orala si scrisa,
Observarea curenta si sistematica
Investigatia
4.Fixarea si consolidarea cunostintelor predate.
Realizarea conexiunii inverse - se ralizeaza cu ajutorul unui test de evaluare, unde aplica cunostintele recapitulate- elevii completeaza testele, iar la sfarsit se autoevalueaza cu ajutorul baremului de corectate afisat pe retroproiector.Activitate individuala10Dialogul,
Conversatia,
Explicatia,
Observarea dirijataCaiete de notite
fise de lucru
5. Incheierea activitatii- face aprecieri asupra lectiei
- evidentiaza elevii activi;
- acorda note, le motiveaza si consulta clasa privind justetea aprecierilor.- sunt atenti la aprecierile profesorului;
- isi manifesta deschis si liber opiniile;Activitate frontala3Expunerea,
Explicatia,
Conversatia.Caiete de notite,
catalogObservarea curenta sistematica a elevilor
Investigatia
Documentul este oferit gratuit,
trebuie doar să te autentifici in contul tău.