Proiect didactic

Previzualizare proiect:

Extras din proiect:

Denumirea activitatii: Cunoasterea mediului

Grupa : pregatitoare

Tema : ,,Calatorie prin tara mea"

Tipul activitatii: Evaluare prin instruirea interactiva

Forma de realizare: convorbire

Obiectiv fundamental: Evaluarea cunostintelor dobandite de copii referitoare la

frumusetile patriei si a orasului natal, asezarea geografica a

a orasului, formele de relief din tara noastra, milloacele de

transport cu care putem circula. Dezvoltarea proceselor

cognitive, a spiritului creativ , a creativitatii.

Obiective operationale:

1. Cognitiv - informationale:

- sa denumeasca tara noastra;

- sa denumeasca formele de relief si sa le arate pe harta;

- sa denumeasca orase mari din tara;

- sa denumeasca si sa clasifice mijloacele de transport;

2.Psiho - motorii:

- sa actioneze conform cerintelor;

- sa stie sa manuiasca materialele puse la dispozitie:

- sa execute miscari sugerate de joc;

3.Afective:

- sa aprecieze frumusetile din natura;

- sa se implice afectiv in activitate;

- sa colaboreze cu partenerii de joc;

Metode si procedee: invatarea prin cooperare, brainstormingul, ciorchinele,

problematizarea, conversatia euristica, folosirea

calculatorului, surpriza ,intrecerea.

Mijloace didactice: harta tarii, calculator, CD. siluete de mijloace de transport,

conturul hartii, creioane colorate, creta etc.

Forme de realizare: frontala, pe grupuri, in perechi, individual prin observare

directa, verificare orala, examinare prin proba practica.

Bibliografie: Programa activitatilor instructiv - educative in gradinitele

de copii - Bucuresti 2000, Metoda proiectelor - Bucuresti

2002, Carte de ghicitori.

Etapele activitatiiObiectiveCONtINUTUL

Activitatea educatoarei ACTIVITatII

Activitatea

CopiluluiStrategia didactica

Momentul organizatoricAmenajarea spatiului educational,organizez colectivul de copii, asigur buna functionare a calculatorului.

Actioneaza conform cerintelor

Introducerea in activitate O1Prezint copiilor sub forma de surpriza,pe calculator, cateva imagini semnificative din peisajul tarii noastre. Voi avea apoi o scurta discutie cu copiii despre fiecare imagine prezentata

Recunosc imaginile prezentate si participa la dialogul initiat de educatoare. Motiveaza afirmatiile.

Brainstorming,

Conversatia euristica,

munca pe calculator.

Anuntarea temei si enuntarea obiectivelor

Anunt tema propusa si obiectivele urmarite

Asculta si retin

Desfasurarea activitatii

incheierea activitatii

O1

O2

O3Voi derula convorbirea dupa urmatorul plan de idei:

1.Cum este tara noastra?

2. De ce este frumoasa?Ce forme de relief cunoasteti voi? Spuneti ce va place si unde va place mai mult in tara noastra?

3.Unde le-am vazut noi foarte bine reprezentate aceste forme de relief?

4.Cu ce culori erau desenati: muntii, dealurile, campiile,apele dar granitele.

Cine doreste sa deseneze toate acestea pe harta pe care eu am pregatit-o pentru voi?

stiti voi si o poezie despre toate acestea?

5. Copii, care este cel mai mare oras din tara noastra si este si capitala tarii?Ce alte orase mai cunoasteti voi?

6.Orasul vostru cum se numeste?

- Unde este asezat?

- Ce are deosebit fata de celelalte orase?

- Ce cladiri importante cunoasteti voi?

Doi copii vor veni sa-mi spuna cateva propozitii despre orasul nostru?

Alti doi copii vor veni sa reprezinte grafic propozitiile si cuvintele din propozitie. Veti numara apoi cuvintele din fiecare propozitie.

7.Cum ne numim noi toti cei care locuim in Romania?

Haideti sa cantam impreuna cintecul - ,,Sunt roman" Grupul din stanga va canta prima strofa, iar grupul din dreapta va canta strofa a doua

8. Pentru a calatorii prin tara de ce avem nevoie? Cate mijloace de transport cunoasteti voi dupa locul in care acestea circula? Voi reprezenta grafic clasificarea facuta de copii folosindu-ma de metoda ciorchinelui. Ne vom imparti si noi in patru echipe, fiecare echipa reprezentand un anumit tip de mijloace de tranport. Prima grupa reprezinta mijloacele de transport care circula pe sosea, a doua echipa pe cele care circula pe sine, a treia echipa pe cele care circula pe apa si a patra echipa pe cele care circula in aer. Vom organiza acum un concurs de ghicitori pe echipe:

Citesc fiecarei echipe 3 ghicitori, apoi vom desemna impreuna castigatorii.

9.Cand noi circulam prin oras fara masina cum ne numim? Precizez impreuna cu copiii cateva reguli de circulatie.

Apreciez felul in care s-a desfasurat activitatea, comportamentul copiilor si voi imparti recompensele pregatite pentru copii.

Copiii raspund corect la intrebari.

Denumesc formele de relief, frumusetile tarii noastre si motiveaza cele afirmate.

Deseneaza harta tarii.

Recita poezia ,,tara mea"

Bucuresti

Deva

Copiii raspund corect la toate intrebarile adresate.

Doi copii

fomuleaza propozitii, iar alti doi copii le reprezinta grafic.si numara cuvintele din fiecare propozitie.

Copiii canta cantecul ,,Sunt roman" pe grupuri.

Copiii vor face o clasificare a mijloacelor de transport - tip ciorchine.

Copiii recunosc mijloacele de transport.

La intrecerea propusa de educatoare, copiii vor fi impartiti in patru grupe si va lupta fiecare pentru a castiga echipa lui.

Conversatia

invatarea prin descoperire

Brainstorming

Conversatia

Problematizare

Ciorchinele

invatarea prin cooperare

Download gratuit

Documentul este oferit gratuit,
trebuie doar să te autentifici in contul tău.

Structură de fișiere:
  • Proiect didactic.doc
Alte informații:
Tipuri fișiere:
doc
Diacritice:
Nu
Nota:
8/10 (1 voturi)
Nr fișiere:
1 fisier
Pagini (total):
4 pagini
Imagini extrase:
4 imagini
Nr cuvinte:
888 cuvinte
Nr caractere:
4 731 caractere
Marime:
11.11KB (arhivat)
Publicat de:
Marcela Bunea
Nivel studiu:
Facultate
Tip document:
Proiect
Domeniu:
Pedagogie
Tag-uri:
predare, metode, Pedagogie
Predat:
la facultate din Balti , Moldova
Materie:
Pedagogie
Sus!