Proiect didactic

Previzualizare proiect:

Extras din proiect:

CLASA: I A

ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare

DISCIPLINA: Limba romana

TEMA: Sunetul si litera B de tipar

TIPUL LECTIEI: mixta

SCOPUL: - formarea deprinderii de a recunoaste si de a citi sunetul si litera ,,B"

mic de tipar.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili:

O1: - sa recunoasca litera ,,B" mare de tipar;

O2: - sa asocieze corect litera ,,B" la sunetul corespunzator;

O3: - sa descifreze in ritm propriu imaginea din manual folosind

corect cuvinte si propozitii;

O4: - sa analizeze cuvintele ce contin sunetul si litera ,,B";

O5: - sa citeasca cuvintele din lectie;

O6: - sa exemplifice situatiile in care trebuie sa scriem cu litera mare;

O7: - sa dea exemple de cuvinte care incep cu ,,B" si cu ,,b".

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode si procedee: metoda fonetica analitico-sintetica, explicatia,

conversatia, conversatia euristica, jocul didactic, activitatea independenta.

b) Materiale didactice: plansa cu literele de tipar, Abecedarul.

BIBLIOGRAFIE:

Marcela Penes - Indrumator pentru folosirea Abecedarului, Editura

Ana, 2004.

Evenimente didactice

Continut stiintific

Strategii didactice Evaluare Instrumente si indicatori

1. Momentul organizatoric Asigur conditiile necesare desfasurarii optime a lectiei.

2.Verificarea cunostintelor anterioare - Ce am invatat pana in prezent la Abecedar?

- Ce este litera?

- Cand folosim literele?

- Cu ce litere scriem?

- Ce scriem cu litere de mana?

- De cate tipuri sunt literele de mana?

- Cand scriem cu litera mare?

- Din ce sunt formate propozitiile?

- Dar cuvintele?

- Silabele din ce sunt formate? De cate feluri sunt sunetele?

- Cum ne dam seama care sunt consoanele si care sunt vocalele?

- Care sunt vocalele? Dati exemple de consoane.

- Ce ati invatat ora trecuta la Abecedar?

- Din ce elemente este alcatuita litera i, I?

- Unde vedeti in clasa litera I de tipar?

- Ce ati avut de pregatit pentru astazi?

- Deschideti abecedarele. Dirijez citirea lectiei de catre elevi( selectiv, in lant).

Conversatia

Analiza

Forme de organizare:

- frontal

Observarea sistematica

Conversatia de verificare

Tema pentru acasa

3. Anuntarea temei si a obiectivelor Se analizeaza propozitia: Bianca are un boboc.

- Ce am scris la tabla? Cate cuvinte are propozitia (I cuvant, al II-lea cuvant, al III-lea cuvant)? Despartim fiecare cuvant in silabe.

- Ce litera trebuie sa invatam pentru a putea scrie cuvantul Bianca?

- Astazi la Abecedar vom invata sunetul si litera ,,B" mare de tipar.

Explicatia

Download gratuit

Documentul este oferit gratuit,
trebuie doar să te autentifici in contul tău.

Structură de fișiere:
  • Proiect didactic.doc
Alte informații:
Tipuri fișiere:
doc
Diacritice:
Da
Nota:
8/10 (2 voturi)
Nr fișiere:
1 fisier
Pagini (total):
4 pagini
Imagini extrase:
4 imagini
Nr cuvinte:
1 214 cuvinte
Nr caractere:
5 767 caractere
Marime:
13.31KB (arhivat)
Publicat de:
Anonymous A.
Nivel studiu:
Facultate
Tip document:
Proiect
Domeniu:
Pedagogie
Tag-uri:
lectie, desfasurare, obiective
Predat:
la facultate
Materie:
Pedagogie
Sus!