Proiect de lecție - Economie

Previzualizare proiect:

Extras din proiect:

DATA 29.05.2006

SCOALA

PROFESOR

DISCIPLINA: Economie

CLASA: a X-a

SUBIECTUL: Utilitatea bunurilor

TIPUL LECTIEI: Dobandire de cunostinte

SCOPURI derivate din COMPETENTELE SPECIFICE - insusirea notiunilor privind utilitatea bunurilor (utilitate individuala, totala, marginala) si comportamentul consumatorului (preferintele si echilibrul);

- dezvoltarea capacitatilor de analiza-sinteza prin realizarea unui comentariu privind comportamentul rational al consumatorului.

CONTINUT INFORMATIV: 1. Conceptul de utilitate

2. Tipologia utilitatii

3. Masurarea utilitatii

4. Preferintele si echilibrul consumatorului

OBIECTIVE OPERATIONALE

Pana la sfarsitul orei, elevii vor fi capabili:

- sa defineasca notiunea de utilitate (O1);

- sa enunte legea utilitatii marginale (O2);

- sa enumere principalele tipuri de utilitate (O3);

- sa calculeze utilitatea marginala pentru diferite

cazuri date (O4);

- sa determine utilitatea totala (O5).

METODE SI PROCEDEE

- conversatia euristica,

- explicatia,

- demonstratia cu ajutorul graficelor si a tabelelor,

- problematizarea

RESURSE MATERIALE (MIJL. DE INVATAMANT):

- manual, fise de lucru, fise de evaluare, plansa cu reprezentarea grafica a relatiei dintre utilitatea totala si utilitatea marginala.

ORGANIZAREA ACTIVITATII ELEVILOR:

frontal, pe grupe, individual

STRATEGIE DE EVALUARE: Formativa

BIBLIOGRAFIE: -Cavachi, I. Si colaboratori, Economie, manual pentru clasa a X-a, profilul servicii, clasa a XI-a toate profilurile si specializarile, Ed. Antet, Bucuresti, 2001, pag.27-33

-Ciucur, D-tru si colaboratori, Economie politica, Ed. Economica, 1995, pag.89-112

- Ciucur, D-tru si colaboratori, Economie politica- Aplicatii, Ed. Economica, 1997, pag.53 - 58

DESFASURAREA LECTIEI

Etapele lectiei/Timp Obiective

Continut, sarcini de predare-invatare-evaluare,

strategii (metode, mijloace, forme de organizare)

Materialele didactice sunt aranjate in ordinea utilizarii lor, se stabileste ordinea si disciplina, se noteaza absentii.

Reactualizarea unor cunostinte anterioare (5') - Ce sunt bunurile? (Orice element din realitate care satisface o nevoie umana).

- Enumerati principalele tipuri de bunuri economice (bunuri naturale, bunuri produse; primare, intermediare si finale, dupa gradul de prelucrare; satisfacatori si prodfactori).

- Cand un bun devine marfa? (bunurile destinate schimbului, destinate satisfacerii nevoilor consumatorilor)

- Precizati in ce consta dubla insusire detinuta de marfa? (utilitate si valoare).

Captarea atentiei (5') Atentia elevilor va fi captata printr-un exercitiu de tip brainstorming, prin care solicit elevii sa imagineze cat mai multe trasaturi ale bunurilor economice.

Enuntarea temei si a unor obiective (3') Dupa clasificarea acestor proprietati (naturale, fizice, chimice), enunt tema: ,,Aceste proprietati constituie ceea ce numim utilitatea bunurilor in sens general. Analiza pe care o veti efectua astazi asupra bunurilor va fi dintr-o perspectiva economica, astfel incat pana la sfarsitul orei veti distinge principalele tipuri de utilitate, veti masura utilitatea si veti stabili care este raportul optim intre doua bunuri astfel incat acestea sa ofere maximum de utilitate consumatorului"

Descarcă proiect

Pentru a descărca acest document,
trebuie să te autentifici in contul tău.

Structură de fișiere:
  • Proiect de lectie - Economie.doc
Alte informații:
Tipuri fișiere:
doc
Diacritice:
Da
Nota:
7/10 (6 voturi)
Nr fișiere:
1 fisier
Pagini (total):
7 pagini
Imagini extrase:
7 imagini
Nr cuvinte:
1 589 cuvinte
Nr caractere:
8 972 caractere
Marime:
17.15KB (arhivat)
Publicat de:
Anonymous A.
Nivel studiu:
Facultate
Tip document:
Proiect
Domeniu:
Pedagogie
Tag-uri:
Economie, lectie, desfasurare, obiective
Predat:
la facultate
Materie:
Pedagogie
Sus!