Disciplina: Economie
Clasa: a X-a
Proiect de lectie: Consumatorul-Utilitatea economica
Introducere:
1. Cunostiintele economice: definitia comportamentului consumatorului, definitia utilitatii in sens general si economic, utilitate totala si utilitate marginala, formula de calcul, graficul comparativ al utilitatii totale cu cea marginala
2. Competente:
- Utilizarea si aplicarea conceptelor
- Proiectarea unui comportament rational
- Cooperare
Obiective:
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa:
1. sa defineasca utilitatea
2. sa calculeza utilitatea intr-o situatie data
3. sa reprezinte grafic tipurile de utilitate
4. sa compare graficele utilitatii totale si utilitatii marginale
Descrierea lectiei:
In aceasta lectie elevii participa la discutii despre utilitate si calculeaza utilitatea in situatii date individual si pe echipe.
Descopera legatura dintre utilitate totala si cea marginala.
Timpul necesar: 50 min
Materiale necesare: manual, fise de lucru individual
Desfasurarea lectiei:
Moment Timp Profesor Elevi
1. Introducere 5 min -organizarea clasei
-anunta tema lectiei
-anunta obiectivele operationale Deschid manualul la lectia mentionata de profesor si citesc obiectivele
2. Reactualizarea cunostiintelor anterioare 5 min Discutie:
"Ce sunt nevoile?"
"Ce studiaza economia?"
"Ce credeti ca inseamna utilitatea?" Raspund
"Ansamblu de cerinte, sau conditii proprii oamenilor...."
"Economia este stiinta care studiaza comportamentul uman in legatura cu alocare unor ...."
"Satisfactia avuta cand consumam un bun economic"
3. Activitati de predare invatare 40 min Profesorul prezinta continutul lectiei incepand cu semnificatia "comportamentului consumatorului"-de ce e nevoie sa stim acest lucru despre consumator.
Prezinta definitia utilitatii si o compara cu cea de mai devreme data de elevi
Explica notiunile de UT si Umg, formulele acestora.
Le da elevilor o problema pregatita de acasa spre rezolvare si primii 3 care o rezolva vor primii plusuri. Problema 1 se lucreaza impreuna si problema 2 individual.
Realizeaza si graficele acestora in comparatie intreband elevii de ce cred ei ca cele doua notiuni sunt invers proportionale si de ce cred ei ca atunci cand UTmax Umg=0.
Se evalueaza cunostiintele primite prin fise individuale. Elevii pun intrebari de clarificare in privinta notiunilor predate si participa la descoperirea notiunilor urmatoare:
- pentru a verifica rationalitatea utilizarii resurselor
- noteaza diferentele dintre definitia utilitatii si cea propusa de ei
- rezolva problema data de profesor pentru calcului UT si Umg. Dupa ce rezolva problema 2, cea individuala merg la profesor pentru verificare si pentru notare.
- contribuie la realizarea graficelor celor 2 utilitati
Rezolva aplicatiile din fisele individuale.
4. Incheiere 10 min Fixare cunostiintelor prin intrebari cheie din continutul lectiei:
"Ce este utilitatea?"
"Care este formula de calcul pentru utilitate?"
"Cum evolueaza utilitatea marginala raportata la cea totala?" Elevii raspund intrebarilor profesorului privind continutul lectiei tocmai predate:
"Satisfactia pe care spera ca o va obtine consumatorul consumand o unitate dintr-un bun economic"
"UT=U1+U2+...+Un"
"Umg=?UT/?Qx"
"punctul de maxim al Umg e punctul de minim all UT; cand UT incepe sa creasca Umg scade; punctul de maxim al UT este punctul in care Umg=0"
Documentul este oferit gratuit,
trebuie doar să te autentifici in contul tău.