Proiect de lecție

Previzualizare proiect:

Extras din proiect:

Obiect de studiu: chimie clasa a X-a

Subiectul lectiei: reactii cu schimb de electroni , numar de oxidare

Scopul lectiei : Stabilirea coeficientilor in ecuatiile reactiilor de oxido-reducere prin metoda bilantului electronic

Tipul lectiei: De sistematizare si consolidare a cunostintelor, lectie mixta

Metode si procedee: explicatia, conversatia, demonstratia, algoritmizarea, observatia sistematica a copiilor, exercitii

Material didactic : manuale, sistem periodic, culegeri de chimie teste, aparatura de laborator si substante chimice necesare efectuarii experientelor.

Competente specifice:

- Descrierea comportarii speciilor chimice studiate intr-un context dat

- Explicarea observatiilor efectuate in scopul identificarii unor aplicatii ale speciilor si proceselor chimice studiate

- Efectuarea de investigatii pentru evidentierea unor caracteristici, proprietati, relatii

- Analizarea problemelor pentru a stabili contextual, relatiile relevante, etapele rezolvarii

- Colectarea informatiilor prin observari calitative si informative

- Integrarea relatiilor matematice in rezolvarea de probleme

- Modelarea de concepte, structuri, relatii, procese, sisteme

- Folosirea corecta a terminologiei specifice chimiei

Obiective operationale:

A. Cognitive:

O1- sa defineasca reactia redox ca o reactie cu schimb de electroni;numarul de oxidare

O2- sa diferentieze un agent oxidant de un agent reducator;

O3- sa enunte algoritmul de stabilire a numerelor de oxidare;

O4- sa modeleze bilantul electronic;

O5- sa utilizeze algoritmul de stabilire a coeficientilor reactiilor redox;

O6 - sa interpreteze observatiile experimentale;

B. Afectiv-motivationale:

O7- sa se acomodeze cu lucrul in grup;

O8- sa castige increderea in sine prin rezolvarea individuala a unor sarcini de lucru;

O9 - sa admita importanta metodei bilantului electronic in stabilirea coeficientilor ecuatiilor reactiilor redox;

C. Psihomotorii:

O10- sa reprezinte prin simboluri si formule chimice elemente, substante si reactii chimice;

O11- sa-si dezvolte un sistem de gandire logica;

O12- sa identifice apartenenta unei reactii la o anumita clasa;

O13- sa aleaga un raspuns din mai multe posibile;

O14- sa execute un experiment pe baza instructiunilor scrise;

Metode folosite: descoperire dirijata, instruire problematizata, algoritmizarea, conversatia euristica, experimentul de laborator, lucrul in grup, testul.

Scenariul didactic:

Moment organizatoric: se verifica prezenta, se creaza o atmosfera de lucru.

Motivatia invatarii

Din cele mai vechi timpuri omul a folosit procese de ardere a combustibililor pentru a obtine lumina si caldura. S-a constatat ca marea majoritate a obiectelor din metal sufera o degradare superficiala sau in adancime sub actiunea agentilor chimici cum ar fi apa, O2 sau diverse substante din mediul inconjurator -proces numit ,,coroziune".

Atat arderea combustibililor cat si coroziunea sunt procese de oxido - reducere.

Reactualizarea cunostintelor

Se face o clasificare a reactiilor chimice in functie de particulele cedate, cu accent pe reactiile care au loc cu transfer de electroni

Captarea atentiei

Se vor aborda studiul unei clase de reactii chimice deosebit de importante din punct de vedere practic si teoretic - ,,Reactii de oxido - reducere punandu-se accent pe numarul de oxidare

Dirijarea lectiei:

- profesorul defineste numarul de oxidare.

- transmite elevilor care sunt principalele reguli de stabilire a numerelor de oxidare: numarul de oxidare pentru atomi, numarul de oxidare al oxigenului, numarul de oxidare al hidrogenului, numarul de oxidare ai principalilor ioni, numarul de oxidare al substantelor neutre.

- transmite elevilor principalele etape de stabilire a coeficientilor stoechiometrici pentru fiecare substanta

Numarul de oxidare sau starea de oxidare se defineste ca suma sarcinilor pozitive si negative ale unui atom, care indica indirect numarul de electroni pe care atomul i-a acceptat s-au cedat. Numarul de oxidare este o aproximare conceptuala, utila de exemplu cand au loc procese de oxidare sau reducere.

Download gratuit

Documentul este oferit gratuit,
trebuie doar să te autentifici in contul tău.

Structură de fișiere:
  • Proiect de lectie.doc
Alte informații:
Tipuri fișiere:
doc
Diacritice:
Da
Nota:
9/10 (1 voturi)
Nr fișiere:
1 fisier
Pagini (total):
7 pagini
Imagini extrase:
7 imagini
Nr cuvinte:
1 956 cuvinte
Nr caractere:
10 001 caractere
Marime:
18.44KB (arhivat)
Publicat de:
Anonymous A.
Nivel studiu:
Facultate
Tip document:
Proiect
Domeniu:
Pedagogie
Tag-uri:
obiective, subiect, dezvoltare
Predat:
la facultate
Materie:
Pedagogie
Sus!