Plan de lecție - Laleaua

Previzualizare proiect:

Extras din proiect:

Data:

Profesor:

Clasa: a V-a

Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii

Obiectul: Biologie

Unitatea de invatare: Angiosperme monocotiledonate

Tema : Laleaua si alte plante inrudite

Scopul lectiei : Cunoasterea principalelor caractere ale acestei plante, necesare intelegerii relatiei cu mediul de viata si a corelatiei dintre structura si functiile plantei.

Obiective de referinta : 1.1 ; 1.2 ; 1.4; 2.1 ; 3.1

Obiective operationale :

-OO1 - Sa explice termenul de monocotiledonate.;

-OO2 - Sa identifice organele plantei de lalea specificand particularitatile acestora.;

-OO3 - Sa observe alcatuirea bulbului la ceapa si lalea;

-OO4 - Sa enumere plante inrudite cu laleaua, evidentiind asemanarile dintre ele;

-OO5 - Sa descrie importanta lalelei si a rudelor sale.

Tipul lectiei: predare - invatare - evaluare

Demersul didactic:

a) Resurse procedurale:

-Invatarea prin descoperire;

-Observatia;

-Conversatia;

-Explicatia;

b) Resurse materiale:

-Manualul;

-Fise de lucru;

-Material biologic - lalele, bulbi de ceapa;

-Atlas botanic

c) Forma de activitate: frontala, pe grupe, individuala.

Locul de desfasurare : clasa;

Evaluare :chestionare orala, observarea sistematica a elevilor, evaluare scrisa

Bibliografie :

-Floarea Dobran- ,,Biologia, manual pentru clasa aV-a" ,Ed. Teora, Bucuresti,1997

-MEN - programa scolara, vol. 5, aria curriculara Matematica si stiinte ale naturii.

-Viorel Lazar, Mariana Nicolae - Lectia forma de baza a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina biologie, Ed Arves 2007.

-Atlas botanic

DESFASURAREA LECTIEI

OO ETAPELE LECTIEI Timp alocat ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

Metode si

Procedee

didactice Instrumente

de evaluare

1. Organizarea clasei 5 min Pregateste materialul didactic.

Noteaza in catalog elevii absenti si observa daca sunt conditii optime pentru desfasurarea orei. Elevii sunt asezati pe grupe de lucru.

Isi pregatesc cartile si caietele.

Conversatia

OO1 2. Verificarea cunostintelor

2 min Verificarea unor notiuni asimilate in lectiile anterioare necesare pentru desfasurarea activitatii: Care sunt organele vegetative ale unei plante cu flori? Dar organele de inmultire? Care sunt elementele din alcatuirea unei flori? Ce sunt angiospermele? Care este criteriul de clasificare al angiospermelor? Din ce grupa fac parte plantele studiate pana acum? Ce sunt angiospermele monocotiledonate? Raspund la intrebarile adresate. Conversatia

Observarea sistematica a

elevilor

3. Captarea atentiei si reactualizarea cunostintelor 5 min Elevii sunt impartiti pe grupe si li se distribuie elevilor fisa de lucru

Comunica elevilor timpul efectiv de lucru. Rezolva fisa de lucru.

Elevii descopera titlul lectiei noi "Laleaua".

Conversatia

Invatarea prin descoperire Observarea sistematica a

elevilor.

Descarcă proiect

Pentru a descărca acest document,
trebuie să te autentifici in contul tău.

Structură de fișiere:
  • Plan de lectie - Laleaua.doc
Alte informații:
Tipuri fișiere:
doc
Diacritice:
Da
Nota:
3/10 (5 voturi)
Nr fișiere:
1 fisier
Pagini (total):
5 pagini
Imagini extrase:
5 imagini
Nr cuvinte:
848 cuvinte
Nr caractere:
5 123 caractere
Marime:
13.95KB (arhivat)
Publicat de:
Anonymous A.
Nivel studiu:
Facultate
Tip document:
Proiect
Domeniu:
Pedagogie
Tag-uri:
plan de lectie, biologie, stiinte ale naturii, Pedagogie, lalea, planta, flori, floare
Predat:
la facultate
Materie:
Pedagogie
Sus!